Çemberlitaş

cemberlitasgezenkediler.com 2

Çemberlitaş Sütunu” ya da diğer adlarıyla “Yanık Sütun” veya “Konstantin Sütunu” (Yunanca: Στήλη του Κωνσταντίνου Α΄ Stíli tou Konstandínou A´) 330 yıllarında İmparator I. Konstantin onuruna, İstanbul’un yedi tepesinden biri olan ve şu anki adıyla “Çemberlitaş” olarak adlandırılan semtteki tepeye dikilmiş olan anıtsal sütun.

Sütun her biri 3 ton ağırlığında ve 3 metre çapında olan bileziklerle birbirine bağlanmış toplam 8 adet sütun ve bir kaidenin üst üste konulmasıyla oluşturulmuştur.

Detaylı Tarihi

Bizans imparatoru Kostantin Roma’daki Apollon tapınağından bizzat söktürterek uzunluğu 57 m olan bu sütunu getirterek eskiden “Forum Kostantin” adı verilen bir meydan olan günümüzdeki yerine diktirmiştir.

İlk yapıldığında sütunun üzerinde beliren güneşi selamlayan bir “Apollon” heykeli varken 330 yılında İstanbul’a dikildiğinde “İmparator Konstantin” bunun yerine kendi heykelini sütunun üstüne koydurttu. Daha sonra da yine Bizans imparatoru olan “Julianus” ve “Theodosius’un” heykelleri konuldu.

Sütun, 1081 yılında yıldırım isabet etmesi nedeniyle hasar almış ve üzerindeki heykel yere devrildi. Bundan sonra “I. Aleksios” sütunu tamir ettirmiş ve üzerine kaidesi olan bir başlık ile büyük bir haç koydurtmuştur.

İstanbul’un 1453 yılındaki fethinden sonra üzerindeki haç kaldırılmış ve Çemberlitaş ilk kez 1470’li yıllardan sonra “I. Selim” döneminde yenilenmiştir. Daha sonra Osmanlı döneminde “Apollon sütunu” büyük bir yangın atlatmış, sütunun mermerleri zedelendiğinden “Sultan II. Mustafa” (1695-1704) Sütunun altına duvarla takviye ettirmiş, demir çemberlerle sardırarak sağlama almıştır. Bu nedenle de o günden sonra da adı “Çemberlitaş” olarak anılmıştır.

Kesinliği olmamakla birlikte ise, sütunun alt kısmında İsa Peygamber’in Kudüs’te olduğu düşünülen mezarından bizzat alınarak buraya getirtilip gömülen bazı eşyanın olduğu söylentiler arasındadır.

Çemberlitaş Sütunu Hakkında Video

Ulaşım / Konum

Çemberlitaş, İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunmaktadır. Ulaşım olarak çok rahat bir noktada yer alan bu sütuna en kolay tramvayla ulaşırsınız. Bağcılar-Kabataş arasında çalışan tramvayın Çemberlitaş istasyonunda indiğinizde sütun tam karşınızda duruyor olacak. Tramvaya metro, metrobüs ve marmaray ile aktarma yapabilirsiniz. Havalimanı-Aksaray metrosu, marmaraydan otobüs ve metrobüsten de Cevizlibağ ve Zeytinburnu duraklarından tramvaya ulaşabilirsiniz. Özel araçla Çemberlitaş’a gitmek ise oldukça sıkıntılı. Çünkü Beyazıt meydanından sonra cadde araç trafiğine kapalı, Diğer tarafta da Sirkeci’den sonra araç trafiği bulunmuyor. Bu nedenle ya aracınızı Sirkeci’de ya da Beyazıt’ta bir otoparka çekmeniz gerekiyor. Beyazıt yönünden giderseniz kısa bir yürüyüşün ardından Çemberlitaş’a ulaşabilirsiniz. Ancak Sirkeci yönünden gidiyorsanız aracınızı park ettikten sonra da tramvaya binmeniz gerekiyor.

travel gezenkediler.com
gezenkediler.com

Korona Virüs kapsamında her gün ziyaret edebilirsiniz. Maskenizi ve dezenfektanlarınızı yanınızdan eksik etmeyiniz.”

— Gezen Kediniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: