Kısaca Galata Kulesi

galata kulesi gezginkediler.com

Galata Kulesi dünyanın en eski kulelerinden biri olup, Bizans İmparatoru Anastasius tarafından 528 yılında Fener Kulesi olarak inşa ettirilmiştir. 1204 yılındaki IV. Haçlı Seferi’nde geniş çapta tahrip edilen kule, daha sonra 1348 yılında “İsa Kulesi” adıyla yığma taşlar kullanılarak Cenevizliler tarafından Galata surlarına ek olarak yeniden yapılmıştır. 1348 yılında yeniden yapıldığında kentin en büyük binası olmuştur.

Galata kulesi 1445-1446 yılları arasında yükseltilmiştir. Kule Türklerin eline geçtikten sonra hemen hemen her yüzyıl yenilenmiş ve tamir edilmiştir. 16. yüzyılda Kasımpaşa tersanelerinde çalıştırılan Hristiyan savaş esirlerinin barınağı olarak kullanılmıştır. Sultan III. Murat’ın müsaadesiyle burada müneccim Takiyüddin tarafından bir rasathane kurulmuş, ancak bu rasathane 1579’da kapatılmıştır.

17. yüzyılın ilk yarısında IV. Murat döneminde Hezarfen Ahmet Çelebi, Okmeydanı’nda rüzgarları kollayıp uçuş talimleri yaptıktan sonra, tahtadan yaptırdığı kartal kanatlarını sırtına takarak 1638 yılında Galata Kulesi’nden Üsküdar-Doğancılar’a uçmuştur. Bu uçuş Avrupa’da ilgi ile karşılanmış, İngiltere’de bu uçuşu gösteren gravürler yapılmıştır.

1717’den itibaren kule yangın gözleme kulesi olarak kullanılmıştır. Yangın, ahalinin duyabilmesi için büyük bir davul çalınarak haber verilmekteydi. III. Selim döneminde çıkan bir yangında kulenin büyük bölümü yanmıştır. Onarılan kule 1831 yılında başka bir yangında yine hasar görmüş ve onarılmıştır. 1875 yılında bir fırtınada külahı devrilmiştir. 1965’te başlanıp 1967’de bitirilen son onarımla da kulenin bugünkü görünümü sağlanmıştır.
galata kulesi istanbul

Galata Kulesi BAZI ÖZELLİKLERİ

Yerden, çatısının ucuna kadar olan yüksekliği 66,90 metredir. Duvar kalınlığı 3.75 m, iç çapı 8.95 m dış çapı da 16.45 metredir. Yapılan statik hesaplamalara göre ağırlığı yaklaşık 10.000 ton, kalın gövdesi işlenmemiş moloz taşındandır.

Derinliğinde bulunan çukurların altındaki kanalda birçok kafatası ve kemik bulunmuştur. Orta boşluğun bodrumu zindan olarak kullanılmıştır. Kulenin tarihinde bazı intihar olayları kayıtlara geçmiştir. 1876 tarihinde, bir Avusturyalı, nöbetçilerin dalgınlığından faydalanıp kendini kuleden aşağı atmıştır. 6 Haziran 1973 günü ise ünlü şair Ümit Yaşar Oğuzcan’ın 15 yaşındaki oğlu Vedat kuleden atlayarak intihar etmiştir. Oğuzcan bunun üzerine Galata Kulesi adlı şiiri yazmıştır…

GALATA KULESİ NEREDE?

Galata kulesi hakkında bilgi toplamak isteyenlerin ilk merak ettiği sorular Galata Kulesi nerede ve Galata Kulesi hangi semtte gibi sorulardır. Galata Kulesi İstanbul’un Beyoğlu ilçesi, Galata semtinde bulunur. Galata Kulesi konumunu öğrenenler Galata Kulesine nasıl gidilir konusunda kendilerine rota çizmeye çalışıyor.

GALATA KULESİNE NASIL GİDİLİR?

Galata Kulesine nasıl gidilir dendiğinde bu konuda birçok seçeneğin olduğu görülüyor. Araçla, toplu taşımayla ve yürüyerek Galata Kulesi’nin merkezi konumlara bağlantısı vardır.

Galata Kulesi’ne nasıl gidilir/ Toplu taşıma alternatifi:

İstanbul’un en merkezi konumu olan Taksim’den Galata Kulesi’ne toplu taşıma ile ulaşabilirsiniz. Bunun için M2 metro hattını kullanarak 10 dakikalık bir yolculuk yapmanız gerekecektir. M2 metro durağı biniş – Şişhane 1 metro durağı iniş olarak rotanızı belirleyebilirsiniz.

KONUM

galata kulesi nerede galata kulesi hikayesi ve 12549576 8558 m
Galata Kulesi toplu taşıma ulaşım

 

Galata Kulesi’ne nasıl gidilir/ Şahsi araç alternatifi:

İstanbul’un en merkezi konumu olan Taksim’den Galata Kulesi’ne şahsi aracınızla ulaşabilirsiniz. Şahsi aracınızla Taksim Meydanı’ndan Galata Kulesi’ne 12 dakikada ulaşabilirsiniz. Taksim Meydanı’ndan Taşkışla etrafından geçip Sen Antuan Kilisesi üzerinden Galata Kulesi’ne ulaşabilirsiniz.

galata kulesi nerede galata kulesi hikayesi ve 12549576 9063 m
Galata Kulesi şahsi araç ulaşım

 

Galata Kulesi’ne nasıl gidilir/ Yaya alternatifi:

İstanbul’un en merkezi konumu olan Taksim’den Galata Kulesi’ne yaya olarak ulaşabilirsiniz. Taksim Meydanı’nan İstiklal Caddesini takip ederek Galata Mevlevihane’sini takip ederek Galata Kulesi’ne ulaşabilirsiniz.

galata kulesi nerede galata kulesi hikayesi ve 12549576 88 m
Galata Kulesi yaya ulaşım

GALATA KULESİ’NİN HARİTADAKİ YERİ

Galata Kulesi İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde bulunan 528 senesi itibariyla inşa edilen tarihi bir yapıdır. Galata Kulesi’nin harita üzerindeki konumu aşağıdaki gibidir. Öncelikle İstanbul’dan görüntüsüne bakalım.

Galata kulesi nerede? Galata kulesine nasıl gidilir, haritadaki yeri neresi? Galata kulesi tarihçesi nedir? Galata kulesi en yakın yol tarifi
Galata kulesi İstanbul’da ki konum.
Galata kulesi nerede? Galata kulesine nasıl gidilir, haritadaki yeri neresi? Galata kulesi tarihçesi nedir? Galata kulesi en yakın yol tarifi

Galata kulesi Türkiye’de ki konum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: