Heybeliada Rum Ortodoks Ruhban Okulu

ruhbanokulu ust cekim

Heybeliada Ruhban Okulu, ya da verdiği eğitimin şekli ve türü nedeniyle Rum Ortodoks Ruhban Okulu olarakta bilinmekte olan, Türkiye’de kısaca sadece “Ruhban Okulu” diye de isimlendirilen, Heybeliada’da yer alan bir tür özel yüksekokuludur. Heybeli’nin kuzeybatısında Ümit Tepesi‘nde bulunmakta olan okul, Atina Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden sonra kurulmuş olan bu alandaki ilk akademik okul olarak geçer. 1844 senesinde din adamları yetiştirmek adına faaliyete giren okul, 1923 senesine kadar Yüksek Ortodoks Teoloji Okulu ismini taşımıştır. Daha sonraları bulunduğu Heybeliada ile özdeşleşerek Heybeliada Ruhban Okulu olarak anılmaya başlamıştır. 1971′ senesinde ki Türkiye’de ki tüm özel yüksekokulların devlet denetimine tabii olmasıyla ilgili karar sonunda, bu sisteme razı gelmeyen Fener Rum Patrikhanesi’nin karşıt tutumu sebebiyle okulda teoloji eğitimi tamamen kaldırılır ve de okul sadece lise olarak eğitim vermeye başlar. 1971 ve 1972 eğitim-öğretim dönemindeyse “Heybeliada Özel Rum Lisesi” adını taşıyan okul, bir sonraki yıllarda patrikhanece tamamen kapatılmıştır.

Neden Kapandı?

1971 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafınca sürülen “Özel Yüksek Okul Öğrencilerinin Öğrenimlerine Devam Edebilmeleri İçin Açılacak Resmî Yüksek Okullar Hakkında Kanun” neticesi ile bu okulların dini standartta Türk Üniversitelerine bağlı ilahiyat kısmına bağlanmaları yasasına dayandırılması sonucu patrikhane tarafından bu rededilmesi ve sonlandırılması olayıyla eğitim-öğretime tamamen kapanmıştır.

Heybeliada Ruhban Okulu Hakkında Kısa Bir Belgesel

Heybeliada Ruhban Okulu’na Nasıl Giderim?

  • Gidişler gayet basit gerçekleştirilmektedir. Haftaiçi her gün ve hafta sonları farklı saat dilimlerin de gidişler mevcuttur. Vapur ve motor ile kolayca ulaşabilirsiniz. Heybeliada’da inmeniz ve oradan “Değirmen Burnu Tabiat Parkı” istikametine yürümeniz veya elektrikli bir mini otobüse binip oraya en yakın yerde inebilirsiniz. Dışarıdan inceleyebilir ve bu tarihi dokuyu hissedebilirsiniz. Vapur ve motor seferleri; Beşiktaş, Kabataş, Kadıköy, Avcılar (sadece yaz sezonu), Bostancı ve Kartal’dan yapılmaktadır. Bizzat adada indikten sonra yürümek isteyen kullanıcılar içinse, aşağıya bir konum bırakacağım.
travel gezenkediler.com
“Gezenkediler.com”

“Korona Virüs kapsamında her gün ziyaret edebilirsiniz. Maskenizi ve dezenfektanlarınızı yanınızdan eksik etmeyiniz. :)”

Gezen Kediniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: