Nuruosmaniye Camii

Nuruosmaniye Camii gezenkediler

Nuruosmaniye Camii, İstanbul’da yapılan ilk barok özellikli camii olarak tarihe geçmiştir. Çemberlitaş’ta,  Kapalıçarşı girişinde yer almaktadır. 1748-1755 yılları arasında inşaatı tamamlanmıştır.

Batılılaşma hareketlerin de Osmanlı’da ki önemli sayılabilecek bir camidir Osmanlı’da ki ilk batılılaşma dönemlerine katkısı büyüktür.

Caminin bulunduğu bölgede daha önceleri Osmanlı şeyhülislamlarından Hoca Sadettin Efendi’nin eşi Fatma Hatun’un mescidi bulunuyordu. Fatma Hatun Mescidi yıkılacak gibi olunca, I. Mahmut’un emriyle bu yapının yerine camii inşaatı başlatıldı,  Mustafa Ağa ve yardımcısı Simon Kalfa (Mimar Simeon) tarafınca yapılan inşaat, I. Mahmut’un vefatından sonraları üç senelik saltanat süren kardeşi III. Osman döneminde Nur-u Osmani” (Osmanlı’nın Nuru) ismiyle caminin yapımı tamamlandı. ismini, padişah III. Osman’dan ve caminin içerisindeki ışıktan aldığı söylenmektedir.

Camiyle birlikte ise medrese, imarethane, kütüphane, türbe, çeşme ve sebilden meydana gelen bir külliye yapılmıştır. Çevredeki dükkanlarda külliyeye dahildir. Barok sanatının etkileri ise; kütüphane, türbe, çeşme ve sebilde de görülmektedir… Camii ayrıca, 2012 yılında restorasyona girmiş ve bir tür su terazisi bulunmuştur. 2014 yılında ise restorasyon bitirlmiştir.

Nurosmaniye Camii Kısa Video

Nuruosmaniye Camisine Gidiş

Tavsiye güzergah: Konumu itibariyle İstanbul’un en işlek ilçelerinden biri içinde bulunmakta olan “NuruOsmaniye Camii” Çemberlitaş mevkiine 6 dakikalık bir yürüme mesafesinde kalması sebebiyle bizce en kolay ve mantıklı ulaşım seçeneği tramvaydır. Nuruosmaniye camii nasıl gidilir? sorusunun bizce en güzel cevabı budur. Çemberlitaş’ta inerek camiyi tam karşınızda göreceksiniz.

Otobüs seçeneği: Bir diğer taraftan Beyazıt son duraklı otobüsleri tercih ederseniz otobüs hattı ile doğrudan Beyazıt son durakta inerek yaklaşık 10-12 dakika gibi kısa bir yürüyüş ile ulaşabilirsiniz.

Özel araç ile gidiş: Arabayla gidişleri biz tavsiye etmiyoruz trafik vs olabiliyor fakat İspark vb. yerler daima mevcut olmakla birlikte boş bir tanesine girip oradan camiyi ziyarete gidebilirsiniz. Gitmek isteyenler için direkt konum bırakıyoruz, iyi gezmeler dileriz.

Konum:

travel gezenkediler.com
“Gezenkediler.com”

“Korona Virüs kapsamında her gün ziyaret edebilirsiniz. Maskenizi ve dezenfektanlarınızı yanınızdan eksik etmeyiniz. :)”

Gezen Kediniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: