Kariye Camii

kariye muzesi 1

Kariye Camii (Osmanlı Türkçesi: قري جامع شريفى) veya eskiden Azize Kurtarıcı Hora Kilisesi (Yunanca: Ἐκκλησία τοῦ Ἁγίου Σωτῆρος ἐν τῇ Χώρᾳ), İstanbul’un Fatih ilçesinin Edirnekapı semtinde yer alan bir cami, eski Orta Çağ Rum Ortodoks kilisesi ve müze.

Edirnekapı’da, hala daha ayakta kalan Theodosius Surları’na 100 metre kadar mesafede bulunan yapı, D. Roma İmparatorluğu döneminde büyük bir yapı topluluğu olan Khoara Manastırı’nın merkezini oluşturmaktaydı. İstanbul’un Fethi’nden sonra 58 sene daha kilise olarak kaldı. Kilise mozaikleri ile ün yapmıştır. 1511 senesinde camii olarak hizmete açıldı. 1945 senesinde ulusal bir anıt olarak ilan edilen bu yapı, Bakanlar Kurulu kararıyla 1948 senesinde Müzeler İdaresi’ne bağlı bir müze olarak kullanıma açıldı. Kariye, 2019 senesi itibariyle Danıştay’ın kararı vesilesiyle iptali ile yeniden camiye dönüştürüldü ve 21 Ağustos 2020 yılında Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile de Müslüman ibadetine tamamen açılmıştır.

Kariye, iyi korunmuş mozaik ve freskleriyle dünya çapında da tanınmıştır. Kiliseden camiye dönüştürülmesinden sonra, içindeki Hristiyanlık sembolleri, yazılar, bütün freskolar, mozaikler ince bir boya ve kireç badanası ile yapıyı tahrip edilmeden örtülmüş, bu sayede günümüze kadar ulaşmıştır…

Kariye Camii Tanıtım Videosu

Kariye Camii Nerede? Nasıl Gidilir?

Ulaşım kolaylığı olması sebebi ile turistlerin uğrak mekânı olan Kariye Müzesi, İstanbul’un Edirnekapı semtimde yer almaktadır.

Anadolu yakasından gelenler için;

Kadıköy tarafından Eminönü vapuruna binin. Eminönü’nde inince otobüs duraklarına yürüyün ve “31E, 32, 336E, 36KE, 37E” sayılı otobüslerden birine atlayarak Edirnekapı durağında inin ve ve oradan Kariye Müzesi’ne ulaşım sağlayabilirsiniz.

Avrupa yakasından gelenler için;

Beylikdüzü, Büyükçekmece, Avcılar, Küçükçekmece, Bahçelievler civarlarından gelmekteyseniz herhangi bir Metrobüs istasyonundan metrobüs ile Edirnekapı durağında inin ve üst geçitten sağ taraftan çıkarak 5-7 dakikalık bir yürüyüş sonrasında Kariye Müzesi’ne ulaşım sağlayabilirsiniz.

Konum

travel gezenkediler.com
“Gezenkediler.com”

“Korona Virüs kapsamında her gün ziyaret edebilirsiniz. Maskenizi ve dezenfektanlarınızı yanınızdan eksik etmeyiniz. :)”

Gezen Kediniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: