Gülhane Parkı

gulhaneparki gezenkediler.com 2

Kısaca Gülhane Parkı, Osmanlı İmparatorluğu döneminde içinde bir koruyu ve gül bahçelerini barındıran Topkapı Sarayı’nın dış bahçesiydi. İstanbul şehremini Cemiz Topuzlu zamanında düzenlenerek 1912 yılında park haline getirilerek halka açılmıştır. Türk tarihinde demokratikleşmenin ilk somut adımı olan Tanzimat Fermanı, 3 Kasım 1839’da Abdülmecit döneminde Hariciye Nazırı Mustafa Reşit Paşa tarafından Gülhane Parkı’nda okunmuştur. Bu nedenle Gülhane Hatt-ı Hümayunu de denilmektedir. Gülhane parkının girişinde sol tarafta, padişahların geçit yapan alayları seyretmesi için yaptırılan Alay Köşkü yer alır. Köşkün bugünkü binası II. Mahmut tarafından yaptırılmıştır. 2011 yılından bu yana Ahmet Hamdi Tanpınar Müzesi ve Kütüphanesi olarak hizmet vermekte.

Gülhane Parkı’na Nasıl Gidilir?

Gülhane Parkı İstanbul’un Fatih ilçesinde’dir.

Anadolu yakasından gelecekler adına;

Kadıköy’den Eminönü yönüne giden vapurlarla karşıya geçtikten sonra iskelenin karşısında bulunan Bağcılar yönüne giden Kabataş – Bağcılar tramvay hattıyla Gülhane durağında inerek Gülhane Parkı’na ulaşabilrsiniz.

Üsküdar’dan Marmarayı kullanarak Sirkeci durağından indikten sonra tren istasyonunun karşısında bulunan Bağcılar yönüne giden Kabataş-Bağcılar tramvay hattıyla Gülhane durağında inerek Gülhane Parkı’na ulaşabilrsiniz.

Kartal, Pendik, Maltepe taraflarından geliyorsanız Kadıköy-Kartal metrosuyla Ayrılıkçeşme istasyonunda indikten sonra Marmaraya aktarma yapıp Marmaray ile Sirkeci durağından indikten sonra tren istasyonunun karşısında bulunan Bağcılar yönüne giden Kabataş-Bağcılar tramvay hattıyla Gülhane durağında inerek Gülhane Parkı’na ulaşabilrsiniz.

Ümraniye’den Üsküdar-Çekmeköy metrosuna binerek Üsküdar inip Marmaray’a aktarma yapın. Marmaray ile Sirkeci durağında indikten sonra da tren istasyonunun karşısında bulunan Bağcılar yönüne giden Kabataş-Bağcılar tramvay hattıyla Gülhane durağında inerek Gülhane Parkı’na ulaşabilirsiniz.

Avrupa Yakasından gelecekler için;

Büyükçekmece, Esenyurt, Avcılar ,Başakşehir, Bahçelievler taraflarından geliyorsanız Metrobüs ile Cevizlibağ durağında indikten sonra Kabataş yönüne giden Kabataş-Bağcılar tramvay hattıyla Gülhane durağında inerek Gülhane Parkı’na geçiş yapabilirsiniz.

Güngören, Bağcılar taraflarından geliyorsanız Kabataş-Bağcılar tramvay hattıyla Gülhane durağında inerek Gülhane Parkı’na ulaşabilirsiniz.

Bayrampaşa, Esenler tarafından geliyorsanız Yenikapı-Havalimanı metrosuna binerek Zeytinburnu durağında inerek Kabataş-Bağcılar tramvayına aktarma yapınız. Tramvay ile Gülhane durağında inerek Gülhane Parkı’na ulaşabilirsiniz.

Taksim’den İstiklal Caddesinin sonundaki Tünel ile Karaköy’e indikten sonra hemen karşınızda bulunan bulunan Bağcılar yönüne giden Kabataş-Bağcılar tramvay hattıyla Gülhane durağında inerek Gülhane Parkı’na ulaşabilirsiniz.

Dip not: Girişler ücretsizdir 🙂

travel gezenkediler.com
“Gezenkediler.com”

“Korona Virüs kapsamında her gün ziyaret edebilirsiniz. Maskenizi ve dezenfektanlarınızı yanınızdan eksik etmeyiniz. :)”

Gezen Kediniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: