Ahrida Sinagogu

ahrida sinagogu gezenkediler.com 1

Hakkında

Ahrida Sinagogu, 1693 tarihli bir fermandan anlaşıldığı üzere bu sinagog ‘Feth-i Hakani’den (İstanbul’un Fethi) önce vardı. Ahrida (Ohrida, Uhr,Toh Balat) Sinagogu ismini kurucularının geldikleri Makedonya’daki Ohri kasabasından almaktadır.Ahrida Sinagogu1693 tarihli bir fermandan anlaşıldığı üzere bu sinagog ‘Feth-i Hakani’den (İstanbul’un Fethi) önce vardı. Ahrida (Ohrida, Uhr,Toh Balat) Sinagogu ismini kurucularının geldikleri Makedonya’daki Ohri kasabasından almaktadır.

Kürkçü Çeşme Sokağı üzerinde bulunan Ahrida Sinagogu, Balat sinagoglarının en büyüğü ve en güzelidir. 24 Temmuz 1660 Büyük İstanbul Yangınında kötü duruma düşen yapı, 10 Mayıs 1694 tarihli İrade ile yenilenmiş, 1709, 1823, 1840, 1881, 1893, 1926 ve 1955 yıllarında genel veya kısmi tadilat görmüştür. Bugünkü yapının, daha önce yan yana mevcut iki sinagogun (muhtemelen biri Romaniyot diğeri Sefarad) aralarındaki duvar yıkılarak birleştirilmeleri ile oluştuğu iddia edilmektedir.

Avlusunda bulunan kitabeye göre, Sinagog 1992 yılında Naim Güleryüz’ün öneri ve girişimleri ile Jak Kamhi Başkanlığında 500. Yıl Vakfı tarafından Nedim Yahya’nın koordinatörlüğünde Yüksek Mimar olan Hüsrev Tayla’nın çabaları ile restore edildi.

Sinagogun Tevası (Tevrat okuma kürsüsü olur.) bir geminin pruvasını andırmaktadır. Bir inanca göre de, form Nuh’un Gemisi’ni anımsatır, bir diğer iddiaya göre ise Sefaradları İspanya’dan Osmanlı’ya getiren Osmanlı kadırgalarını (tekne/gemi) simgelemektedir.

17. yüzyılda kendini Mesih olarak öne süren Sabetay Sevi’nin, bir Cumartesi günü içinde vaaz verdiği iddia edilen Ahrida Sinagogu 2. Dünya Savaşı’nın seferberlik yıllarında bir süvari müfrezesini barındırmıştır.

Sinagogun geçmişindeki anlamlı anılardan biri, Osmanlı-Rusya savaşına katılan Osmanlı ordusunun zaferi için 18 Mayıs 1877 günü düzenlenen ve Sadrazam İbrahim Ethem Paşa ile devlet ileri gelenlerinin de katıldığı dua törenidir.

Ahrida Sinagogu, 9 Haziran 1989 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 16 Eylül 1987 tarihli kararla, Korunması Gereken Kültür Varlıkları Listesi’ne 128 Sıra Numarası. ile dahil edilmiştir.

Not: Burayı sadece pazar günleri ziyaret edebilirsiniz.

Konum / Ulaşım

travel gezenkediler.com
gezenkediler.com

Korona Virüs kapsamında sadece pazar günleri ziyaret edebilirsiniz. Maskenizi ve dezenfektanlarınızı yanınızdan eksik etmeyiniz.

— Gezen kediniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: