Osmanlı padişahlarının dinlenme maksadıyla kullandığı biniş kasırlarından olan Küçüksu Kasrı, Göksu ve Küçüksu Derelerinin arasında uzanan ve “Asya’nın tatlı suları” olarak anılan Küçüksu Çayırları’nın denizle buluştuğu kısımda yer almaktadır.Sultan Abdülmecid 1856 yılında iyice tahrip olan I. Mahmud’un ahşap konağının yerine bugünkü Küçüksu Kasrı’nı yaptırmıştır.Mustafa Kemal Atatürk’ün de Boğaziçi gezileri sırasında kısa süreli dinlence mekânı olarak uğradığı Küçüksu Kasrı, 1983 yılında müze olarak hizmete açılmıştır. 1992 yılında başlayıp dört yıl süren kapsamlı bir restorasyon ve güçlendirme projesinin ardından bugünkü görünümüne kavuşan Kasır, günümüzde müze-saray ve mesire olarak hizmet vermeyi sürdürmektedir.


Küçüksu Kasrı Hakkında Kısa Bir VideoKüçüksu Kasrı Nerede Ve Nasıl Gidilir?

Eminönünden Kadıköy’e geçip, Kadıköy’den kalkan 15F, Üsküdar’dan hareket eden 15, 15H, 15KÇ, 15M, 15N, 15P, 15T, 15Y ve 15ŞN numaraları otobüslere binip Küçüksu durağında inmelisiniz. Duraktan 200mt. kadar yürüdükkten sonrasında karşınıza çıkacak.

Ziyaret saatleri ve fiyatları:

Öğrenci bileti 5₺ tam bilet ise 30₺. Müzekart geçerlidir. Pazartesi günleri hariç her gün 09.00 – 18.30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Küçüksu Kasrı’nın bilet gişesi 17.30 da kapanmaktadır. 

gezenkediler.com

Korona Virüs kapsamında pazartesi günleri hariç her gün ziyaret edebilirsiniz. Maskenizi ve dezenfektanlarınızı yanınızdan eksik etmeyiniz.

Gezen Kediniz

Bunlar da hoşunuza gidebilir:

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.