Haydarpaşa Tren Garı

Haydarpasa tren gari gezenkediler.com 1

Dönemin Osmanlı padişahı olan II. Abdülhamid zamanlarında, 30 Mayıs 1906 yılında yapımına başlanmış ve 19 Ağustos 1908 yılında hizmete açılmıştır. Bir rivayete göre de binanın bulunduğu sahaya III. Selim‘in paşalarından Haydar Paşa’nın adı verilmiştir. Binanın yapımını, Anadolu Bağdat adı altında bir Alman şirketi üstlenmiştir.

Ayrıca bir Alman’ın teşebbüsüyle garın önünde 

mendirek yaptırılarak Anadolu’dan gelecek veya Anadolu’ya gidecek vagonların ticari eşyasını yükleme ve boşaltma işlevi için tesisler yapılmıştır.

İki Alman mimar “Otto Ritter” ve “Helmuth Cuno” tarafından yapılan proje yürürlüğe girmiş ve garın yapımında Alman ustalarla İtalyan taş ustaları birlikte çalışmışlardır. I. Dünya Savaşı sırasında gar deposunda bulunan cephanelere 1917’de yapılan bir sabotajla çıkan yangın sonucu binanın büyük bir bölümü küle dönmüştür. Yeniden yapılan bina bugünkü halini almıştır. 1979 yılında Haydarpaşa’nın açıklarında Independenta adlı tankerin bir gemiyle çarpışması sonu meydana gelen patlamadan ve de sıcaktan dolayı binanın O Linneman adlı ustanın yaptığı kurşun vitrayları hasara uğramıştır. 1976 yılında aslına uygun olarak yeniden geniş çapta onarıldı ve 1983’ün sonunda dört dış cepheyle iki kulenin restorasyonu tamamlanmıştır.

28 Kasım 2010 tarihinde çatısında çıkan ağır düzeyde yangından dolayı çatısı çökmüş ve dördüncü katı kullanılamaz hale gelmiştir.

Ankara-İstanbul Yüksek Süratli Tren Projesi kapsamında İstanbul-Eskişehir kısmında ki demiryolu çalışmaları nedeniyle, 1 Şubat 2012 tarihinden itibaren tren seferlerine ara verildi. Gar, 19 Haziran 2013 günü tren seferlerine tamamen kapatıldı…

Son olarakta; garın altından Khalkedon Antik Kentine ait tarihi kalıntılar ortaya çıkmıştır.

Haydarpaşa Tren Garı Hakkında Kısa Video


Haydarpaşa Tren Garı Konum & Gidiş

Gidiş

Haydarpaşa Tren Garı, Kadıköy’de yer almaktadır. Gidiş, vapur, metrobüs, otobüs ve minibüs ile yapılabilmektedir. Konum çok kolay olduğu için uzunca tarif etmek yerine kıssadan hisseye ulaşmayı denemiş oldum 🙂 Vapur 1. tercihim, Beşiktaş mevkiinden veya Üsküdar tarafından Kadıköy’e geçerseniz, direkt olarak Haydarpaşa Garı’nı doğrudan görebileceksiniz. Fakat şu sıralar restorasyonda olduğu için giriş yapılamamaktadır. Dışarı çıkarken sosyal mesafe kurallarına dikkat etmenizi tavsiye eder iyi ve bol gezmeli günler dilerim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: