Ortaköy Camii

1280px Ortakoy camii

Büyük Mecidiye Camii ya da halk arasında ki telaffuzuyla Ortaköy Camii; İstanbul Boğaziçi’nde 

Beşiktaş ilçesinin, 
Ortaköy Camii Ortaköy semtinde sahil kısmında yer alan Neo Barok tarzında bir camii türüdür.

Camii, Sultan Abdülmecid Han tarafından Mimar Nigoğos Balyan’a 1853 yılında yaptırıltılmıştır. Son derece zarif bir yapı da olan camii Barok stilindedir. Boğaziçi’nde muazzam bir yere inşaa edilmiştir. Tüm selatin camilerin de olduğu gibi harim ve hünkar bölümü olmakla beraber iki bölümden oluşmaktadır. Geniş ve gayet yüksek pencereler Boğaz’ın değişken ışıklarını caminin içine taşıyacak biçimde yapılmıştır.

Merdiven esşliğin de çıkılan yapının tek şerefeli 2 adet minaresi mevcuttur. Duvarları beyaz kesme taştan yapılmıştır. Tek kubbenin duvarları pembe mozaiktendir. Mihrap mozaik ve mermerden, mimberse somaki kaplı mermerden yapılmıştır. Şık ve ince bir işçiliğin eseridir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2011 – 2014 yılları arasında yaklaşık üç yıl boyunca süren restorasyon çalışmaları 6 Haziran 2014’te tamamlanmış olup, cami zamanın başbakanı şu anki cumhurbaşkanı olan R. Tayyip Erdoğan’ın katılmış olduğu törenle tekrardan ibadet ve ziyarete açılmıştır.

Ortaköy Camii (Büyük Mecidiye Camii) Kısa Bir Video

Ortaköy Cami Konum Ve Gidiş

Konumu

Nasıl Giderim?

Kadıköy Rıhtım’dan Beşiktaş vapuruna binip Beşiktaş’ta Ortaköy yönüne giden Bahçeşehir Üniversitesi durağından ;
22, 22RE, 25E, 40T, 42T  numaralı otobüslerden herhangi birine binip Ortaköy durağında inerek Ortaköy Camii’ne ulaşabilirsiniz.

     vapurokotobus22/22RE/25E/40T/42T/DT1


Üsküdar’dan Beşiktaş vapuruna binip Beşiktaş’ta Ortaköy yönüne giden Bahçeşehir Üniversitesi durağından;
 22, 22RE, 25E, 40T, 42T, DT1  
numaralı otobüslerden herhangi birine binip Ortaköy durağında inerek Ortaköy Camii’ne ulaşabilirsiniz.

      vapurokotobus22/22RE/25E/40T/42T/DT1


Kartal, Pendik, Tuzla, Maltepe taraflarından geliyorsanız Kadıköy-Tavşantepe metrosuyla Kadıköy’e gelip Rıhtım’dan Beşiktaş vapuruna binipte Beşiktaş’ta Ortaköy yönüne giden Bahçeşehir Üniversitesi durağından da;
22, 22RE, 25E, 40T, 42T
sayılı otobüslerden herhangi birine binip Ortaköy durağında inerek Ortaköy Camii’ne ulaşabilirsiniz

vapurokvapurokotobus22/22RE/25E/40T/42T


Ümraniye taraflarından geliyorsanız Üsküdar-Çekmeköy metrosunabinip Üsküdar Son Durak’ta indikten sonra karşınızdaki iskeleden Beşiktaş vapuruna binip Beşiktaş’ta Ortaköy yönüne giden, 
Bahçeşehir Üniversitesi durağından 
22, 22RE, 25E, 40T, 42T 
numaralı otobüslerden herhangi birine binip Ortaköy durağında inerek Ortaköy Camii’ne ulaşabilirsiniz.

m5okvapurokotobus22/22RE/25E/40T/42T


Samandıra, Sancaktepe taraflarından geliyor iseniz Alemdağ’dan kalkan 522 numaralı otobüs ile Köprülü Kavşak durağında inip Zincirlikuyu Beşiktaş çıkışından çıkarak önünüzdeki otobüs durağından geçen herhangi bir otobüse binerek Barbaros Bulvarından aşağıya inip Beşiktaş Meydan durağında indikten sonra Ortaköy yönüne giden, 
Bahçehirşehir Üniversitesi durağından;
 22, 22RE, 25E, 40T, 42T, DT1
 numaralı otobüslerden herhangi birine binip Ortaköy durağında inerek Ortaköy Camii’ne ulaşabilirsiniz.

 otobus522okotobusokotobus22/22RE/25E/40T/42T

Avrupa yakasından gelenler için


Ulaşım için;
 Metrobüs istasyonundan metrobüse binerek Zincirlikuyu’ya geldikten sonra Beşiktaş çıkışından çıkarak önünüzdeki otobüs durağından geçen herhangi bir otobüse binerek Barbaros Bulvarından aşağıya inip Beşiktaş Meydan durağında indikten sonra Ortaköy yönüne giden Bahçeşehir Üniversitesi durağından;

 22, 22RE, 25E, 40T, 42T, DT1 
numaralı otobüslerden herhangi birine binip Ortaköy durağında inerek Ortaköy Camii’ne ulaşabilirsiniz.

vapurokvapurokotobus22/22RE/25E/40T/42T


Bağcılar, Güngören taraflarından geliyor iseniz Kabataş-Bağcılar tramvay hattıyla Kabataş’ta inip Kabataş’tan kalkan 22, 25E otobüs hatlarından herhangi birine binip Ortaköy durağında inerek Ortaköy Camii’ne ulaşabilirsiniz.

          t1okotobus22/25E


Esenler, Bayrampaşa taraflarından geliyor iseniz Yenikapı-Havalimanı metrosuna binerek Aksaray’da inerek Kabataş-Bağcılar tramvayına aktarma yapıp Kabataş’ta ininiz. Kabataş’tan kalkan 22,25E numaralı otobüslerden birine binerek Ortaköy durağında indiğinizde Ortaköy Camii’ne ulaşabilirsiniz.

          vapurokt1okotobus22/25E


Taksim’den DT1, 40T,  42T numaralı otobüslerden herhangi birine binerek Ortaköy durağında inip Ortaköy Camii’ne ulaşabilirsiniz.

          otobusDT1/40T/42T

travel gezenkediler.com
“Gezenkediler.com”

“Korona Virüs kapsamında her gün ziyaret edebilirsiniz. Maskenizi ve dezenfektanlarınızı yanınızdan eksik etmeyiniz. :)”

Gezen Kediniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: