Belgrad Ormanı

Belgrad Ormani gezenkediler.com

Belgrad Ormanı, Çatalca’nın en doğusunda, İstanbul’un Avrupa Yakası’nda bulunan doğal ağaçlık kısımdır. Doğusunda İstanbul Boğazı olup, kuzeyinde ise Karadeniz doğal sınırları olarak görülen bölge vardır. Bizans ve Osmanlı döneminde İstanbul’a içme suyu sağlayan en önemli kaynaktı tabi artık günümüzde bu mümkün olmadığından görseli harika eşsiz bir manzara motifi olarak kullanımda desek yalan söylemiş olmayız.

Orman adını, Kanuni’nin Sırbistan seferi sonrasında getirdiği Belgradlıların yerleştirildiği Belgrad köyünden alıyor. Köylülerin su kaynaklarını pislettiği farkedilince padişahın bizzat isteği ile köy taşınmış; bu zamandan sonra doğal kaynakların korunması için ilk önlemlerde alınmış oldu.

Belgrad Ormanı, İstanbul ve de çevresi için canlı varlığı açısından da çok önemli bir bölgedir.

Su varlığı açısından oldukça zengin olan Belgrad Ormanları çokça akarsuya ev sahipliği yapmaktadır. Akarsuların bazılarının etrafına bentler , Osmanlı zamanında yerleştirilmiştir. Orman sınırları içerisinde tarihi açıdan toplamda 6 bent mevcuttur.

Belgrad Ormanı 2020 Giriş Ücretleri

Belgrad Ormanı girişlerinde yayalardan ekstra ücret alınmazken araçlardan belirli cüzzi bir miktarda tüm gün için tek ücret sistemi mevcuttur. Ücretler aşağıda yer almaktadır.

Araç TürüÜcret
Otomobil10 TL
Minibüs35 TL
Midibüs60 TL
Otobüs110 TL
Motosiklet8 TL
ATV8 TL
Yayalara ücretsiz.

Belgrad Ormanı Hakkında Kısa Video

Belgrad Ormanı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Toplu Taşıma ile Gidecekler İçin;

42T, 42R, 42M, 42HM ve 153 numaralı otobüsleri kullanabilirsiniz.

+ Sadece cumartesi ve pazarları, Beşiktaş’tan geçen ve yaklaşık 3 saatte bir kalkan “D2” numaralı bir halk otobüsü mevcut. Bu otobüs ile de Belgrad Ormanı’na gidebilirsiniz. not: başlangıç seferleri sabah 6.30 ile başlatılmakta…

Kendi aracıyla gidecekler içinse konum;

travel gezenkediler.com
“Gezenkediler.com”

“Korona Virüs kapsamında her gün ziyaret edebilirsiniz. Maskenizi ve dezenfektanlarınızı yanınızdan eksik etmeyiniz. :)”

Gezen Kediniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: